Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoiminta
Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoimintaa järjestetään 1. ja 2. vuosiluokkien oppilaille sekä niille oppilaille, joille on tehty päätös erityisestä tuesta.
Aamu- ja iltapäivätoimintaan haetaan kirjallisesti. Haku julkistetaan keväällä kaupungin kotisivuilla ja paikallislehdessä. Hae verkossa tai täytä hakemus perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoimintaan -lomake ja toimita se Kiuruveden kaupungintalolla sijaitsevaan päivähoitotoimistoon.
Aamu- ja iltapäivätoiminta on tarkoitettu ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaille sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saaville oppilaille.
Palvelupaikat
Nivan koulu
Koululla on kolme toimipistettä, jotka kaikki sijaitsevat Kiuruveden keskustassa. Soinintie 2, 74700 KIURUVESIKaikki tiedotPerusopetuksen aamu- ja iltapäivätoimintaan voivat hakea ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaat sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saavat oppilaat. Aamu- ja iltapäivätoimintaa voidaan järjestää arkipäivisin pääsääntöisesti kello 7:n ja 17:n välisenä aikana.
Toiminta pyrkii tukemaan lasten kehitystä ja kasvua, edistämään hyvinvointia ja tasa-arvoisuutta, ennaltaehkäisemään syrjäytymistä ja lisäämään osallisuutta.
Kunta vastaa aamu- ja iltapäivätoiminnan kokonaisuudesta. Se voi järjestää toiminnan itse tai yhdessä muiden kuntien kanssa tai hankkia palvelut järjestöiltä, yhteisöiltä ja yrityksiltä. Kunta päättää aamu- ja iltapäivätoiminnasta perittävien kuukausimaksujen määrästä. Kunnalla ei kuitenkaan ole velvollisuutta toiminnan järjestämiseen.
Myös koulun kerhotoiminta tai taiteen perusopetus voivat olla lapsen aamu- tai iltapäivätoimintaa.
Vammaisten lasten aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestävät kunta ja hyvinvointialue yhdyspintayhteistyönä.
Perusopetuslaki: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980628