Oppivelvollisuuden suorittamiseen liittyvä majoitus
Kiuruvedellä ei ole erillistä asuntolaa oppivelvollisille, mutta majoitus järjestetään tarvittaessa.Oikeus majoitukseen ja täysihoitoon syntyy, jos oppilaan päivittäinen edestakainen koulumatka odotuksineen kestää enemmän kuin kaksi ja puoli tuntia, 13 vuotta täyttäneillä kolme tuntia.
Ota yhteyttä koulun rehtoriin, mikäli lapsen koulumatkan pituuden tai keston perusteella hän on oikeutettu majoitukseen.
Oikeus majoitukseen ja täysihoitoon syntyy, jos oppilaan päivittäinen edestakainen koulumatka odotuksineen kestää enemmän kuin kaksi ja puoli tuntia, 13 vuotta täyttäneillä kolme tuntia.
Palvelupaikat
Rytkyn koulu
Rytkyn koulu on yksi Kiuruveden neljästä kyläkoulusta. Viitaperäntie 921, 74680 MYLLYNIEMIKaikki tiedotNivan koulu
Koululla on kolme toimipistettä, jotka kaikki sijaitsevat Kiuruveden keskustassa. Soinintie 2, 74700 KIURUVESIKaikki tiedotLuupuveden koulu
Luupuveden koulu on yksi Kiuruveden neljästä kyläkoulusta Salahmintie 1109, 74840 KOPPELOHARJUKaikki tiedotLahnajoen koulu
Lahnajoen koulu on yksi Kiuruveden neljästä kyläkoulusta. Remesjoentie 151, 74700 KIURUVESIKaikki tiedotKiuruveden yläkoulu
Kiuruveden yläkoululla opiskelevat 7. - 9.-luokkalaiset.
Niemistenkatu 9, 74700 KIURUVESI
Kaikki tiedotKalliokylän koulu
Kalliokylän koulu on yksi Kiuruveden neljästä kyläkoulusta
Kalliokyläntie 1340, 74770 KALLIOKYLÄ
Kaikki tiedotOppivelvollisilla on oikeus maksuttomaan majoitukseen ja täysihoitoon, jos koulumatkaan kuluisi odotuksineen kohtuuttoman paljon aikaa.
Alle 13-vuotialla tällaiseksi kohtuuttomaksi ajaksi katsotaan yhteensä kaksi ja puoli tuntia päivässä, yli 13-vuotiaalla kolme tuntia.
Majoituksessa olevilla oppilailla on oikeus maksuttomiin kotimatkoihin lomien ja viikonloppujen yhteydessä.
Majoitetut oppilaat ovat velvollisia suorittamaan majoituspaikassaan kohtuullisen määrän heille soveltuvia tehtäviä.
Perusopetuslaki: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980628