Maastoliikennelain mukainen lupa
Maastoliikennelain mukaan moottorikäyttöisillä ajoneuvoilla tapahtuvaan kilpailujen ja harjoitusten toistuvaan tai pysyvään järjestämiseen samassa maastossa on haettava kunnan ympäristönsuojeluviranomaisen lupa.
Ylä-Savossa lupaviranomaisena toimii ympäristölautakunta.
Lisätietoja antaa ympäristönsuojelutarkastaja.
Liitä lupahakemukseen kartta toiminta-alueesta, maanomistajan kirjallinen suostumus, selvitys turvallisuusnäkökohdista ja suunnitelma siitä, miten mahdolliset maastovauriot on tarkoitus korjata ja alue siivota tapahtuman jälkeen.
Jos elinkeinonharjoittaja on sijoittautunut johonkin toiseen Euroopan talousalueeseen kuuluvaan valtioon ja tarjoaa palveluitaan tilapäisesti Suomessa, elinkeinonharjoittajaa koskevat samat velvoitteet kuin Suomeen sijoittautunutta elinkeinonharjoittajaa.
Hakemuksen käsittely on maksuton, mutta mahdolliset lehti-ilmoituskulut peritään hakijalta.
Ylä-Savon ympäristönsuojelutarkastajat
Ylä-Savon ympäristönsuojelutarkastajien yhteystiedot.
Maastoliikennelain mukainen erityislupa
Lomakkeella voi hakea erityislupaa moottorikäyttöisen ajoneuvon käyttämiseen maastossa.
Lisää tietoa
Palvelupaikat
Ympäristönsuojelu- ja ympäristöterveyspalveluiden Kiuruveden toimipiste
Ympäristösuojelupalveluiden ja terveysvalvontapalveluiden Kiuruveden toimipiste
Harjukatu 2, 74700 KIURUVESI
Aukioloajat
Ma - Ti: 09:00 - 15:00 Ke - To: 09:00 - 15:00 Pe: 09:00 - 14:00
Kaikki tiedotYmpäristönsuojelu- ja ympäristöterveyspalveluiden Iisalmen toimipiste
Toimisto sijaitsee Iisalmessa torin reunalla Tietotalon (ent. postitalon) 3. kerroksessa.
Riistakatu 5 B, 74100 IISALMI
Aukioloajat
Ma - Ti: 09:00 - 15:00 Ke - To: 09:00 - 15:00 Pe: 09:00 - 14:00
Kaikki tiedotMaasto on alue, joka ei ole tie ja jota ei ole tarkoitettu liikenteeseen. Siellä ei saa ajaa moottorikäyttöisillä ajoneuvoilla ilman maanomistajan lupaa. Jos maastossa järjestää moottoriajoneuvokilpailuja tai harjoituksia säännöllisesti, lupa on haettava myös kunnan ympäristöviranomaisilta. Lupa on haettava myös, jos yksittäisestä tapahtumasta on odotettavissa huomattavia haittoja mm. luonnolle, asutukselle, yleiselle virkistyskäytölle ja kalastukselle.
Lupaa ei tarvita, jos alueella on jo ympäristölupa tai jos alueen tarkoituksena asemakaavan mukaan on nimenomaan moottoriajoneuvojen käyttäminen.
Maastoliikennelaki: https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19951710