Nuorisotoimen avustus
Kulttuuri- ja nuorisoavustuksia voidaan myöntää kiuruvetisille kulttuuri- ja nuorisojärjestöille tai järjestöille, joiden katsotaan olevan lähellä kulttuuritoimen toiminta-aluetta. Avustuksia voidaan myöntää myös yksityishenkilöille. Avustus voi olla luonteeltaan joko kohde- tai toiminta-avustus. Avustuksia ei voida myöntää yritystoimintaan tai seurakunnille.
Avustuksia voidaan myöntää vain kirjallisen hakemuksen perusteella. Hakemus on laadittava tarkoitusta varten hyväksytyllä lomakkeella, johon on liitettävä hakemuslomakkeessa mainitut asiakirjat.
Toimi näin
Nuorten ryhmät voivat hakea avustuksia kunnan nuorisotoimelta.
Täytä hakemus ja palauta se ennen hakuajan päättymistä ilmoitettuun osoitteeseen.
Avustuksia myönnetään sekä säännölliseen toimintaan että tapahtumien järjestämiseen.
Avustusta ei myönnetä järjestöille siinä tarkoituksessa, että nämä jakaisivat ne muille yhdistyksille tai yksityisille. Avustettavan toiminnan tulee kohdistua Kiuruveden kaupungin asukkaisiin.
kulttuuri- ja nuorisotoimen avustushakemus (pdf)
Kulttuuri- ja nuorisotoimen avustuksia haetaan samalla hakemuslomakkeella.
Lisää tietoa
Nuorten omat ryhmät voivat hakea avustuksia kunnan nuorisotoimelta. Avustuksia voidaan myöntää ryhmän toimintaan tai esimerkiksi tapahtumien järjestämiseen.
Nuorisolaki: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2016/20161285